
publikováno: 17. 4. 2025,
- začíná ve čtvrtek 8. 5. 08:00 - končí v
Pět soutěžních týmů, pět skvělých gulášů vařených v kotlíku na venkovním ohništi a téměř 80 hodnotitelů. A hlavně spousta legrace a zábavy pro všechny. Taková byla 10. června premiéra tradiční soutěže o nejlepší guláš, tentokrát však nové podobě. Režie se opět ujal místní spolek Maxinec a s výsledkem může být určitě spokojený.
Zatímco soutěžící týmy měly ve sportovním areálu v Podhorním Újezdě a Vojicích postaráno o program téměř na celý den (ohně pod kotlíky začaly rozdělávat už krátce po osmé hodině), gurmáni se začali scházet až po poledni. Přišli totiž takříkajíc "k hotovému".
S plastovou miskou pak ve 14 hodin postupně obcházeli všechny polní kuchyně, aby gulášky zodpovědně ochutnali a rozhodli, který se nejvíc povedl.
Jednoznačným vítězem se stali kuchaři z týmu Škeblí. Nejen proto, že si na soutěž vyrobili i parádní zástěry, ale jejich guláš byl vážně skvělý. Na prkénku k němu navíc podávali i cibulku a slaninu.
O hlavní cenu v podobě soudku Plzeňského Prazdroje se tento tým jistě rozdělil spravedlivě. A víc než spravedlivý byl při závěrečném zhodnocení soutěže i šéfkuchař Škeblí a současný starosta sousední obce Ostroměř Jaroslav Tomeš.
Samozřejmě i on ochutnal všechny konkurenční guláše a konstatoval, že byly naprosto super. A ještě lepší bylo prý to společné vaření. Díky němu poznali spoustu prima lidí a společné vaření si skvěle užili.
Prostě se potvrdilo, že jídlo spojuje. Takže: Guláši zdar! A tomu kotlíkovému zvlášť.
Text: Blanka Hrdinová, Fotografie: Pavel Šváb
publikováno: 17. 4. 2025,
publikováno: 16. 4. 2025,
Naši senioři mají možnost navštívit jednu z vyhlášených sklářských hutí, v níž vznikají zcela jedinečná umělecká díla.
Sklárnu Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova založil v roce 2015 umělecký sklář Jiří Pačinek, který v minulosti spolupracoval s předními českými sklářskými výtvarníky. Jeho huť velmi brzy získala světové renomé a její práce jsou vyhledávány sběrateli a milovníky umění po celém světě.
Sklárna Pačinek Glass si zakládá nejen na vysoké úrovni uměleckého řemeslného zpracování skla, ale důraz klade také na inovace a experimentování s různými technikami a materiály. Díky tomu jsou její výrobky vždy zcela unikátní a originální.
Součástí areálu sklárny je také tzv. Křišťálový chrám, tedy stálá expozice uměleckého skláře Jiřího Pačinka a jeho synů v prostorách kostela Povýšení svatého Kříže z roku 1833. Výstava propojuje krásu sakrálních prostor a mistrovská umělecká díla. Každé z nich je pečlivě umístěno tak, aby na návštěvníka udělalo co nejsilnější dojem. Zajímavostí je i to, že některé skleněné objekty byly vytvořeny speciálně pro tento prostor.
Podobně vznikaly i plastiky pro Skleněnou zahradu, která v areálu propojuje mistrovské sklářské umění s krásou přírody.
Obec hradí dopravu, vše ostatní je v režii účastníků zájezdu. Přihlásit se občané můžou na obecním úřadě do 9. května.
publikováno: 16. 4. 2025,
publikováno: 11. 4. 2025,